Hitler’in başbakanlığı ele geçirişinden 4.5 ay sonra, 1933 yılının 10 Mayıs akşamı, Berlin Üniversitesi meydanında kitapların yakılması töreni izlendi. Binlerce genç Nazi Partisi’nin ileri gelenlerinden Goebbels ve Göring’in gözetimi altında meydanda yığılmış kitapların üstüne ellerindeki meşaleleri attılar; yirmi bin kadar kitap yakıldı.

Rakı muhabbetini genç yaşlardan beri severim. Ama bana meyhaneyi sevdiren, zaman zaman uğramalısın hissini veren asıl şey 2014 yılında meyhanedeyiz.biz de okuduğum Ece Temelkuran'ın, Ata Demirer ile yapmış olduğu bu röportaj oldu.

 
En büyük düşman, düşmanların düşmanı ne falan ne de filan millettir; bilakis bu, adeta her tarafı kaplamış ve saltanat halinde bütün dünyaya hakim olan 'kapitalizm' afeti ve onun çocuğu olan emperyalizmdir. 

 
Sen niye bu kadar tembelsin evlâdım?
 
Bu 1 Mayıs'ın 1917 Sovyet İhtilâli ile hiç ilgisi yoktur evlâdım. 1 Mayıs, Amerika'nın Chicago kentinde işçilerin çalışma saatlerini sekiz saate düşürmek için yaptıkları genel grevin tarihidir evlâdım.

"Seni seviyorsam, senin yerini herkeslerden başkaca ayırmışsam" diye başlayan bir bölüm var mektubunda. Gereksiz bunlar canım benim, gereksiz  ve doyumsuz. Beni sevmediğini söylemek ne diye üzer seni? Bu da bir gerçek.